Home » Bez kategorii » Pielęgnacja skóry z pokrzywką

Coraz więcej ludzi doświadcza przewlekłych chorób skóry związanych z działaniem obciążeń cywilizacyjnych. Jedną z nich jest dermatitis – pokrzywka – w przypadku wystąpienia pierwszych objawów należy poddać ją szybkiej terapii.

Pokrzywka pojawia się w postaci swędzących bladoczerwonych bąbli na skórze – może być wywołana przez różne czynniki (kontaktowe zapalenie skóry, alergiczne lub trądzikowe). Podłoże diagnozowane jest przez lekarza specjalistę, który decyduje o optymalnym sposobie leczenia. Często zamiennie stosuje się pojęcia dermatitis i egzemy. Neurodermatis jest formą egzemy endogennej – w okresie niemowlęcym dotyka najczęściej skóry głowy, kolejno: ramiona, łokcie, podudzia i doły kolanowe. Fazy ostre przeplatają się z bezobjawowymi, w których uporczywym problemem jest bardzo sucha skóra. Skóra i błona śluzowa są bardzo wrażliwe – ze względu na niską zawartość wody i tłuszczu – skóra jest bardzo sucha, łuszcząca się oraz ma tendencję do swędzenia. Aby przedłużyć trwanie fazy bezobjawowej oraz złagodzić swędzenie skórę należy natłuszczać i nawilżać. W fazie ostrej ważne jest odpowiednie leczenie. Kluczowe jest rozpoznanie czynnika leżącego u podstaw objawów oraz jego unikanie – na co dzień istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

W fazie ostrej w celu zwalczania stanu zapalnego i świądu poleca się stosowanie srebra koloidalnego – np. w postaci maści ze srebrem koloidalnym; do oczyszczania ciała można stosować emulsję do ciała ze srebrem koloidalnym. W przypadku pojawienia się zaczerwienień skóry – pomocna będzie maść przeciw zaczerwienieniom, natomiast popękaną skórę ukoi  maść nagietkowa.

Do codziennej pielęgnacji skóry ciała warto zastosować kosmetyki, które zadbają o odpowiedni poziom lipidów – tj. maść ochronna Bioturm, Bioturm Hydroemulsja do ciała lub Emulsja lipidowa. Do oczyszczania skóry twarzy przydatne będzie łagodne mleczko, bogate w lipidy tj. Bioturm Mleczko oczyszczające nr 10.

Warto zwrócić uwagę także na inne obszary funkcjonowania, na które mamy wpływ i mogą być pomocne w łagodzeniu objawów choroby:

- odpowiednia dieta: należy zrezygnować z białego cukru, alkoholu, nikotyny, białka zwierzęcego, kawy oraz dodatków do żywności tj. konserwanty, barwniki, glutaminian; w celu wzmocnienia układu odpornościowego można stosować oczyszczanie jelit; dodatkowo stosować mieszanki i herbaty oparte na ziołach o działaniu detoksy kującym;

- wybierając odzież – warto korzystać z naturalnych tkanin tj. bawełna, jedwab, len – unikać tkanin syntetycznych oraz stosować do prania tylko biologiczne środki czyszczące;

- w domu – ograniczyć chemiczne środki czyszczące, które mogą wywoływać reakcje alergiczne;

- dbać o stan wewnętrznej równowagi – unikać sytuacji stresującychJ