Home » Kosmetyki naturalne » Niebezpieczne związki – wybierz kosmetyki naturalne

Masz w zwyczaju codziennie się kąpać, myjesz naczynia, sprzątasz w domu, przebywasz w biurze? TAK  – podobnie jak przeciętny Polak w ciągu dnia masz kontakt z około 20 chemikaliami, które mogą zagrażać Twojemu zdrowiu.

Czy to możliwe, że żywność, środki czystości, kosmetyki dopuszczone do sprzedaży mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Niestety TAK! Producenci przekonują, że stężenie potencjalnie szkodliwych substancji w ich produktach i ich opakowaniach jest zbyt małe, by mogło negatywnie oddziaływać na konsumentów. Jak się okazuje – naukowcy mają odmienne zdanie i są coraz bardziej zaniepokojeni ilością szkodliwych substancji chemicznych obecnych w naszym środowisku.

Kluczowym argumentem jest kwestia kumulowania się szkodliwych związków – owszem Twój ulubiony krem może zawierać minimalne stężenie szkodliwej chemii, jeśli jednak dodasz do tego substancje obecne w pozostałych kosmetykach używanych w ciągu dnia, w żywności, środkach czystości, kurzu i spalinach miejskich – Twój organizm wchłonie znacznie więcej szkodliwych substancji niż zakłada producent pojedynczego produktu.

Rok temu osiem organizacji skoncentrowanych wokół tematyki zdrowia (m.in. genetycy, ginekolodzy, endokrynolodzy) apelowali na łamach „Science” o wdrożenie regulacji prawnych dotyczących obecności chemii w produktach codziennego użytku. Zaniepokojone jest też Brytyjskie Towarzystwo Endokrynologiczne – to układ hormonalny jest najbardziej narażony na działanie szkodliwej chemii. Hormony odpowiedzialne są za podstawowe funkcje regulacyjne w organizmie, wpływają na sen, nastrój, masę ciała, płodność. Najwięcej niebezpiecznych związków dla układu hormonalnego wytwarza przemysł farmaceutyczny m.in. kosmetyka i chemiczne środki czystości – są one obecne także w opakowaniach żywności i plastiku oraz żywności w puszkach. Przykładowo plastikowe opakowania żywności przyczyniają się do zwiększania w organizmie poziomu substancji znanej jako bis fenol A (prawdopodobnie nawet niewielkie jego ilości mogą być związane z powstawaniem zaburzeń genetycznych). Wyłączenie z diety pakowanych w plastik posiłków oraz napojów z plastikowych butelek powoduje obniżenie stężenia bis fenolu we krwi aż o 60%!

Brytyjskie Towarzystwo Endokrynologiczne przytacza szereg dowodów na szkodliwy wpływ substancji zawartych w żywności i kosmetykach na nasze zdrowie – zwłaszcza układ hormonalny. Niebezpieczne związki zaburzają pracę tarczycy oraz hormonów neuroendokrynnych – a w konsekwencji wpływają negatywnie także na funkcjonowanie układu nerwowego. Otyłość, osłabienie układu odpornościowego i rozrodczego, problemy z układem krwionośnym, nieprawidłowe zarządzanie glukozą i insuliną, zespół policystycznych jajników, kłopoty z menstruacją, zmiany nowotworowe oraz wiele innych zaburzeń związanych jest z obecnością ogromnej ilości chemii w naszym otoczeniu.

Najwięcej szkodliwych związków wchłania organizm wraz z żywnością, kurzem, środkami czystości i kosmetykami. Nawet środki czystości i kosmetyki określane jako ekologiczne nie zawsze pozbawione są szkodliwych składników, dlatego tak istotne jest zarówno sprawdzanie składów oraz kupowanie produktów z certyfikatami – które zweryfikowane zostały przez niezależne instytucje.

Jak radzić sobie z nadmiarem chemii?

  1. Używaj mniej środków czystości lub zmień je na ekologiczne (oparte na wyciągach roślinnych).
  2. Unikaj żywności zapakowanej w foliowe i plastikowe opakowania.
  3. Jedz przede wszystkim żywność nieprzetworzoną.
  4. Zmień kosmetyki na naturalne – nie musisz od raz urobić rewolucji – zacznij np. od żelu pod prysznic bez sls.
  5. Rozważ wprowadzenie do diety zdrowej żywności – zacznij od podstawowych produktów, kolejno urozmaicaj swoja dietę.
  6. Zrezygnuj z odświeżaczy powietrza lub zamień je na naturalne bezzapachowe pochłaniacze typu Bio4fresh.
  7. Unikaj kosmetyków, które zawierają parabeny.

Tutaj znajdziesz naturalne kosmetyki bez parabenów

Tutaj znajdziesz ekologiczne środki czystości

Tutaj znajdziesz naturalny odświeżacz powietrza