Home » Kosmetyki naturalne » Kilka słów o kosmetykach organicznych…

Kosmetyki organiczne są produkowane z naturalnych składników roślinnych i mineralnych – stanowią alternatywę dla szkodliwych parabenów oraz związków SLS czy SLES stosowanych w standardowej kosmetyce.

Parabeny są to substancje konserwujące dodawane do kosmetyków w proporcji 0,3-0,5% (w Unii Europejskiej do 0,4%) – zapewniają dłuższy termin przydatności produktów. Amerykańska Agencja Żywności i Leków podaje, że człowiek ważący 60 kg, wchłania dziennie około 76 mg parabenów, z czego aż 50 mg pochodzi z kosmetyków. Kontrowersje wokół parabenów pojawiły się wraz ze wskazaniem na ich estrogenne działanie – prawdopodobnie mogą powodować rozwój guzów piersi. Niektóre publikacje wskazują na możliwy wpływ parabenów w procesie powstawania nowotworów skóry. Badania oraz dyskusje nad bezpieczeństwem parabenów trwają – tymczasem coraz więcej firm tworzy kosmetyki dedykowane dla bardziej świadomych konsumentów, które pozbawione są sztucznych konserwantów.

SLS oraz SLES to pochodne ropy naftowej oraz siarczanu sodu. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate) są tanimi detergentami syntetycznymi – związkami chemicznymi bardzo często wykorzystywanymi w składzie kosmetyków myjących. Powodują lepsze pienienie się produktu, zwiększając przyjemność z jego używania – są jednocześnie jednymi z najbardziej niebezpiecznych składników stosowanych w pielęgnacji skóry i włosów.

SLS-y czyszczą skórę tylko pozornie – w rzeczywistości niszczą warstwę lipidową i wywołują reakcję obronną skóry w postaci nadmiernego tłuszczenia i produkcji łoju. Szkodliwe składniki chemii kosmetycznej stosowane regularnie powodują świąd i wysypki, przesuszenie i podrażnienie skóry, łupież i łamliwość włosów, zaburzenie pracy gruczołów łojowych oraz potowych, powstawanie wyprysków, guzków zapalnych, plam i cyst ropnych. Szkodliwa chemia kosmetyczna jest szczególnie niebezpieczna dla skóry dzieci i niemowląt – w dziale dziecięcym można jeszcze znaleźć produkty bez SLS-ów, choć nie jest to regułą.

Alternatywą dla tradycyjnych kosmetyków są produkty organiczne – ich składniki pochodzą z kontrolowanych upraw ekologicznych. Cały proces produkcji kosmetyków organicznych jest gwarancją bezpieczeństwa dla naszego organizmu – od pozyskania składników klasy premium poprzez obróbkę i pakowanie.

Określenie „organiczne” oznacza że rośliny, z których uzyskiwane są ekstrakty lub oleje do produkcji kosmetyków, rosną w ekologicznie czystych regionach a do ich uprawy nie używa się środków chemicznych. Rośliny pobierają związki chemiczne z powietrza, wody i gleby – dlatego czyste środowisko ma kluczowe znaczenie dla jakości składników używanych w produkcji kosmetyków organicznych. Surowce poddawane są kontroli przez niezależne organizacje certyfikujące. W procesie produkcji kosmetyków organicznych stosowane są bezpieczne metody obróbki tj. destylacja z użyciem pary wodnej, tłoczenie, rozpuszczanie, filtracja, suszenie, mielenie czy ekstrakcja. Kosmetyki organiczne nie zawierają sztucznych konserwantów – do przedłużenia ich przydatności do użycia można stosować jedynie substancje identyczne z naturalnymi – w minimalnych stężeniach procentowych. Dopuszczalne substancje to kwas mrówkowy, kwas propionowy, kwas benzoesowy, kwas salicylowy i ich sole – informacja o użytej substancji powinna zostać umieszczona na etykiecie.

Proces powstawania kosmetyków organicznych przypomina produkcję zdrowej żywności – gdzie najwyższej jakości surowce przetwarzane są w sposób nie powodujący utraty najcenniejszych właściwości roślin. Produkty organiczne powstają przy poszanowaniu praw natury – od momentu doboru składników po recycling zużytych opakowań.

Kosmetyki organiczne znajdziesz w sklepie eko365.pl – promujemy bezpieczne produkty dla świadomych konsumentów.